Aktualności
Folwark Szmula Zbytkowera
Dawny Folwark Bojnówek został założony w drugiej połowie XVIII wieku przez Szmula Zbytkowera na terenach dzisiejszej Szmulowizny.
WięcejDworek przy Radzymińskiej ginie na naszych oczach
Przechodząc ulicą Radzymińską pewnie nie raz zwróciliście uwagę na szary parterowy dom znajdujący się pod numerem 49, w pobliżu skrzyżowania z ulicą Grodzieńską. Ten mocno nadwyrężony zębem czasu budynek jest prawdopodobnie najstarszą zachowaną budowlą na Szmulowiźnie i jednym z najstarszych budynków na całej Pradze.
WięcejOpis Szmulowizny z 1893 roku
"...Pan Brühl poszedł za przykładem Konopackiego na Nowej Pradze i wytknąwszy naprędce ulice, począł sprzedawać place za ceny stosunkowo niskie, bo po 20 kopiejek za łokieć kwadratowy. Wkrótce też cała ta przestrzeń się zabudowała i zaroiła się ludnością...
WięcejWystawa "Miasta dla ludzi"
W dyskusję o nowej Targowej wpisuje się wystawa "Miasta dla ludzi", którą od poniedziałku, 13 kwietnia 2015 roku do końca miesiąca będzie można oglądać w holu i sali WOM Urzędu Dzielnicy Praga Północ.
WięcejCo to są Szmulki? Nie co to, ale gdzie
Szmulki to taka nieoficjalna nazwa obszaru Pragi zawarta miedzy torami kolejowymi Dworca Wschodniego, Dworca Wileńskiego a ulicą Targową. Wewnętrzną oś tego obszaru wytyczają ulice Ząbkowska, Kawęczyńska i odcinek ulicy Radzymińskiej od zbiegu tamtych ulic aż do samego wału.
WięcejKsiądz Jan Gniedziejko
Ksiądz Jan Gniedziejko urodził się 5 października 1932 roku w Chmielówce koło Augustowa. Zmarł 2 września 1997 roku w Łodzi.
WięcejDziki parking przy szkole muzycznej
Od zeszłego roku na terenie działającego na Pradze od 60 lat Zespołu Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki przy ulicy Kawęczyńskiej 23/25 rozkwita nowa świecka tradycja. Rodzice dowożący samochodami dzieci do szkoły uznali, że boisko szkolne i trawnik to znakomite miejsca do parkowania samochodów.
WięcejTurniej piłkarski o Puchar Burmistrza Dzielnicy Praga Północ. 15 kwietnia 2015 r.
LXXVI Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Józefa Piłsudskiego przy współudziale DOSiR, organizuje turniej piłki nożnej o Puchar Burmistrza Dzielnicy Praga Północ.
WięcejHistoria Michałowa
Nazwa Michałów była w użyciu przede wszystkim w okresie międzywojennym. Dzisiejszy tramwajowy przystanek końcowy Kawęczyńska-Bazylika nosił wtedy nazwę Kawenczyńska (Michałów). Istniał również, utworzony przy Państwowym Monopolu Spirytusowym, hufiec Michałów organizacji młodzieżowej Orląt. Funkcjonował on w latach 30., będąc najliczniejszym hufcem Orląt w prawobrzeżnej Warszawie, i działał w konspiracji podczas II wojny światowej.
WięcejHistoria Szmulowizny
Nazwa Szmulowizna pochodzi od imienia właściciela tych terenów Szmula Zbytkowera (1756-1801), żydowskiego kupca, bankiera, faktora, protegowanego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, protoplasty rodu Bergsonów (w tym filozofa Henryka Bergsona)
WięcejPartnerzy
Najnowsze komentarze

~Andrzej
Mieszkalem dawno, dawno temu przy ulicy Radzyminskiej 10, Tego domu juz niema, zalowac nie ma czego bo tak zwane mieszkanie bylo w okropnej suterynie,,,po scianach spywala woda,,,,to bylo moje wczesne dziecinstwo,,,,wiec niech juz te rudery przestana istniec,,,,g9