Dworek przy Radzymińskiej ginie na naszych oczach

Przechodząc ulicą Radzymińską pewnie nie raz zwróciliście uwagę na szary parterowy dom znajdujący się pod numerem 49, w pobliżu skrzyżowania z ulicą Grodzieńską. Ten mocno nadwyrężony zębem czasu budynek jest prawdopodobnie najstarszą zachowaną budowlą na Szmulowiźnie i jednym z najstarszych budynków na całej Pradze.

Budynek, opisywany w przewodnikach turystycznych jako dworek, datowany jest na lata 1850-1875. Jest widoczny na miejskich planach z 1891 r. Właśnie w tym roku Szmulowizna została przyłączona do Warszawy. W okresie inkorporacji tych terenów budynek na Radzymińskiej 49 był jedną z nielicznych w tej części Pragi budowli murowanych (kolor różowy na poniższej mapie oznacza budynki murowane, a brązowy budowle drewniane).

O właścicielach i losach domu na Radzymińskiej wiemy niewiele. Nieprzerwanie od okresu międzywojennego funkcjonuje tam zakład fotograficzny. Budynek ma obecnie 8 właścicieli, którzy jednak nie okazują zbytniej troski o swoją własność. Mimo wpisu do rejestru zabytków (z lipca 1965 r.) budynek grozi zawaleniem. Ostrzegają o tym odpowiednie tabliczki.

Na sąsiedniej posesji do ubiegłego roku stały opuszczone budynki usługowe, które zostały rozebrane na polecenie Urzędu Dzielnicy.

Najbardziej zniszczona jest tylna część budynku. Działka, na której stoi dworek, jest strasznie zaśmiecona.

Obecny stan budynku nie daje niestety dużych szans na jego ocalenie. A szkoda, bo budynek i działka na której się znajduje, mają naprawdę duży potencjał. Mogłoby tam powstać np. centrum aktywności lokalnej lub jakaś galeria wystawiennicza dla praskich artystów. Z kolei w ogrodzie na tyłach budynku mogłyby się odbywać spotkania z mieszkańcami i warsztaty plenerowe.

Marzenia...
2015-04-14 16:50 8628 Radzymińska 49, dworek, fotograf

Komentarze

~Andrzej

Mieszkalem dawno, dawno temu przy ulicy Radzyminskiej 10, Tego domu juz niema, zalowac nie ma czego bo tak zwane mieszkanie bylo w okropnej suterynie,,,po scianach spywala woda,,,,to bylo moje wczesne dziecinstwo,,,,wiec niech juz te rudery przestana istniec,,,,g9

~Trener

Nie tylko dworek niszczeje. Wiele przedwojennych kamienic w okolicy wymaga kompleksowego remontu. Brak elewacji, nieraz ogrzewania , ciepłej wody nawet toalet powoduje ,że XXI wiek na Szmulowiżnie nie istnieje. Deklaracje władz dotyczą ( takie mam wrażenie ) miejsc widocznych z Targowej i okolicy. Im dalej tym gorzej.

~joanna

za moich czasów była tam drogeria

~dzidek

no tak, przepraszam za błąd, oczywiście że Gałązka :)

~kazia

Zdjęcia robiło się u Gałązki nie Słomki :)

~dzidek

Mieszkam w kamienicy na przeciwko i w ramach aktualizacji danych chciałbym dodać że zakład fotograficzny Słomka który mieścił się na dole już nie istnieje, zamknęli go jakoś pół roku temu, od kąt sięgam pamięcią od zawsze tam był... Natomiast intryguje mnie posesja od ul. Grodzieńskiej, nie raz tam zaglądałem i mam wrażenie że tam coś się dzieje, wygląda to trochę jak jakiś składzik, warsztat... wie ktoś coś może na ten temat?