Wystawa plenerowa "Skarby domowych archiwów"

Nie lada gratka czeka na miłośników dawnej Pragi odwiedzających Szmulki. Od soboty mogą oglądać plenerową wystawę archiwalnych zdjęć, którą przygotowali członkowie Praskiego Stowarzyszenia Mieszkańców „Michałów” dzięki wsparciu Centrum Aktywności Lokalnej Paca 40 w ramach minigrantów rewitalizacyjnych.

„Skarby domowych archiwów”, bo tak zatytułowano wystawę, można oglądać na ogrodzeniu dawnego ogrodu jordanowskiego przy ul. Siedleckiej. To właśnie ten teren udało się mieszkańcom i członkom stowarzyszenia „Michałów” uratować przed zabudową i przeznaczyć na ogólnodostępny skwer. Jak mówi Krzysztof Michalski, autor koncepcji wystawy i członek stowarzyszenia, projekt z jednej strony ma na celu ożywienie okolicy dawnego „Jordanka”, ukazanie pozostałym mieszkańcom potencjału kulturotwórczego tego miejsca, a z drugiej ma zachęcić do odkrywania przeszłości  Szmulek poprzez sięgniecie do rodzinnych albumów i podzielenie się tytułowymi skarbami. Wśród prezentowanych fotografii znajdują się zdjęcia znane, jak i takie, które udostępnili mieszkańcy. Można na nich zobaczyć początki Bazyliki NSJ, strajk tramwajarzy z praskiej zajezdni, nieistniejący dziś drewniak, który stał przy Kawęczyńskiej 61, czy młyński kompleks Michla w całej okazałości.

Członkowie stowarzyszenia zachęcają do dzielenia się zdjęciami dawnych Szmulek i Michałowa. Zbiory te w przyszłości mają dać początek społecznemu archiwum cyfrowemu Szmulowizny. Więcej informacji można uzyskać pisząc na adres: stowarzyszenie.michalow@gmail.com.

Wystawa jest jednym z działań realizowanych w ramach tegorocznych Urodzin Pragi.
2018-02-15 09:08 3181

Komentarze

~prazanin

Brawo, szczególnie dla Pana Krzysztofa Michalskiego, za cenną inicjatywę.

~Anty ze Szmulek

Brawo! Muszę zobaczyć