Historia
90 lat pętli przy Bazylice
27 grudnia 1925 roku pierwszy tramwaj przejechał na kraniec przy Bazylice na Kawęczyńskiej. Regularna linia o numerze 25 rozpoczęła kursy na trasie Plac Narutowicza - Kawęczyńska Bazylika.
Więcej"Praski Bristol" z Łochowskej 18
Dawno, dawno temu, pośród drewnianych domów Szmulowizny wybudowano kamienicę, która do dziś pozostaje, mimo coraz słabszej ludzkiej pamięci, symbolem architektonicznego piękna tej części Pragi. Kamienica przetrwała dwie wojny światowe, a zniknęła z powierzchni ziemi w wyniku bezsensownych decyzji planistycznych podjętych z początkiem lat 70., których widocznym efektem są bloki z wielkiej płyty wzniesione między ulicami Radzymińską i Siedlecką, wpisane na trwałe w krajobraz Szmulowizny i Michałowa.
WięcejWojenna zdobycz w ogródku
Późną jesienią 1942 roku dowódca jednego z plutonów 6. Obwodu por. Sylwester Tworowski "Jacek", oficer granatowej policji z Komendy Głównej, otrzymał od swojego podwładnego informację, że w ogródku warzywnym przy ulicy Otwockiej naprzeciw Bazyliki znajduje się zakopane w 1939 roku polskie uzbrojenie.
WięcejFolwark Szmula Zbytkowera
Dawny Folwark Bojnówek został założony w drugiej połowie XVIII wieku przez Szmula Zbytkowera na terenach dzisiejszej Szmulowizny.
WięcejOpis Szmulowizny z 1893 roku
"...Pan Brühl poszedł za przykładem Konopackiego na Nowej Pradze i wytknąwszy naprędce ulice, począł sprzedawać place za ceny stosunkowo niskie, bo po 20 kopiejek za łokieć kwadratowy. Wkrótce też cała ta przestrzeń się zabudowała i zaroiła się ludnością...
WięcejKsiądz Jan Gniedziejko
Ksiądz Jan Gniedziejko urodził się 5 października 1932 roku w Chmielówce koło Augustowa. Zmarł 2 września 1997 roku w Łodzi.
WięcejHistoria Michałowa
Nazwa Michałów była w użyciu przede wszystkim w okresie międzywojennym. Dzisiejszy tramwajowy przystanek końcowy Kawęczyńska-Bazylika nosił wtedy nazwę Kawenczyńska (Michałów). Istniał również, utworzony przy Państwowym Monopolu Spirytusowym, hufiec Michałów organizacji młodzieżowej Orląt. Funkcjonował on w latach 30., będąc najliczniejszym hufcem Orląt w prawobrzeżnej Warszawie, i działał w konspiracji podczas II wojny światowej.
WięcejHistoria Szmulowizny
Nazwa Szmulowizna pochodzi od imienia właściciela tych terenów Szmula Zbytkowera (1756-1801), żydowskiego kupca, bankiera, faktora, protegowanego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, protoplasty rodu Bergsonów (w tym filozofa Henryka Bergsona)
Więcej
~Andrzej
Mieszkalem dawno, dawno temu przy ulicy Radzyminskiej 10, Tego domu juz niema, zalowac nie ma czego bo tak zwane mieszkanie bylo w okropnej suterynie,,,po scianach spywala woda,,,,to bylo moje wczesne dziecinstwo,,,,wiec niech juz te rudery przestana istniec,,,,g9