Ksiądz Jan Gniedziejko

Ksiądz Jan Gniedziejko urodził się 5 października 1932 roku w Chmielówce koło Augustowa. Zmarł 2 września 1997 roku w Łodzi.

W 1951 roku rozpoczął nowicjat w Zgromadzeniu Salezjańskim postanawiając zostać księdzem salezjaninem. Został wyświęcony na kapłana 6 czerwca 1961 roku. Po święceniach pracował w Łodzi w parafii św. Teresy jako duszpasterz młodzieżowy.

W 1970 roku został mianowany administratorem parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny we Fromborku. Po zakończeniu kadencji administratora został przeniesiony do parafii NSJ w Warszawie, gdzie pełnił obowiązki wikariusza.

W 1981 roku wyjechał do pracy wśród Polonii do Libii. Po roku powrócił do kraju, a następnie po krótkim okresie pracy jako kapelan w Chylicach podjął obowiązki kierownika katechizacji w parafii NSJ w Warszawie.

Następnie w latach 1987-1990 sprawował urząd proboszcza w parafii św. Michała Archanioła w Kutnie Woźniakowie.

W 1990 roku powrócił do Warszawy, gdzie został mianowany proboszczem w parafii NSJ na Pradze. Jako proboszcz w 1991 roku przygotował parafię i bazylikę NSJ na przyjęcie Ojca św. i rozpoczęcie II Synodu Plenarnego w Polsce. W bazylice szerzył kult Najświętszego Serca Jezusowego.

Od wiosny 1996 roku staraniem ks. Jana Gniedziejko rozpoczęto, zgodnie z pierwotnym zamysłem architektonicznym prace zmierzające ku ukończeniu budowy wieży. Zostały w tym celu zamówione trzy dzwony z przeznaczeniem do nowej wieży.

Dzięki jego staraniom został również odnowiony główny portyk bazyliki NSJ, a nad wejściem został zawieszony kuty w metalu herb papieski, oznajmiający, iż świątynia cieszy się godnością bazyliki.

W okresie wakacyjnym 1997 r. ks. Jana Gniedziejko z uwagi na stałe niedomaganie na zdrowiu zastąpił wikariusz tej parafii ks. Wiesław Kania.

27 lipca 1997 r. o godz. 13.00 odprawił ostatnią Mszę św. w bazylice NSJ.

Zmarł 2 września 1997 roku na dworcu kolejowym Łódź Fabryczna we wczesnych godzinach rannych.

Pogrzeb odbył się 6 września w bazylice. Ciało zmarłego zostało złożone na cmentarzu Bródnowskim w grobowcu salezjańskim. (kw. 1 B I 22-2).
Źródło: Ks. Jan Gniedziejko
2015-04-13 13:19 4111

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy