Willa Świętochowskiego nowym zabytkiem na Kawęczyńskiej

Oficyna mieszkalna zwana "Willą Świętochowskiego", wzniesiona około 1903 roku, położona przy ulicy Kawęczyńskiej 39 na Szmulowiźnie została wpisana do rejestru zabytków z uwagi na zachowane wartości artystyczne i naukowe.

"Dom, jako najstarszy element zabudowy posesji, został wzniesiony przez budowniczego K. Relicha dla Feliksa Świętochowskiego i jego żony Marii w 1903 roku, o czym przypomina umieszczona na fasadzie budynku data. Budynek o charakterze podmiejskiej willi obecnie usytuowany jest wśród wysokich kamienic czynszowych, typowych dla Pragi zyskującej na przełomie XIX i XX w. charakter wielkomiejski" - informuje Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Aktywnie na rzecz wpisania popadającego w coraz większą ruinę budynku do rejestru zabytków uczestniczyło Praskie Stowarzyszenie Mieszkańców "Michałów". Na początku czerwca komisja konserwatorska z udziałem przedstawicieli Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków przeprowadziła wizję lokalną w budynku dworku Feliksa Świętochowskiego.

Obecna pozytywna decyzja konserwatora daje szansę, iż obiekt nie zniknie z krajobrazu ulicy i może wkrótce otrzyma drugie życie.
2015-09-29 09:53 4276

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy