Zmiany w Teatrze Praga

Nowy dyrektor Teatru Praga, Ireneusz Janiszewski, zapewnia w nowej koncepcji artystycznej: "Teatr Praga chce prezentować repertuar niekomercyjny, ambitny, ważny. Pragniemy spotykać artystów o niepospolitym splocie talentu i marzeń. Ludzi, którzy w ruinie potrafią ujrzeć swój przyszły dom. Pradze potrzebni są utalentowani marzyciele, bo marzyć to trudna sztuka."

Najnowszy repertuar teatru to efekt zmian, jakie Ireneusz Janiszewski wprowadza na scenie przy Otwockiej 14. Wychowanek m.in. Mikołaja Grabowskiego i Krystiana Lupy, rozszerza ofertę kulturalną teatru o taniec, film, sztukę i filozofię. W pierwszym tygodniu marca Praga gości Teatr Maat Projekt Tomasza Bazana - trzy spektakle wykorzystujące dalekowschodnią refleksję nad ciałem i nowoczesne metody prowadzenia tancerzy. Tydzień później pokazane zostaną trzy monodramy. Szczególnie polecamy "Novecento" w reżyserii Iwo Vedrala. To zabawna historia niezwykłego pianisty, który urodził się na statku, spędził tam całe życie i nigdy nie zszedł na ląd. Produkcja Teatru Nowego w Krakowie to polska prapremiera sceniczna tekstu Alessandro Baricco, jednego z najpopularniejszych współczesnych włoskich dramatopisarzy.

Ostatni marcowy weekend w Teatrze Praga to prezentacje dokonań młodych twórców z łódzkiej szkoły filmowej. Na scenie zobaczymy dwa dyplomy aktorskie ("Top Dogs" i "Opowieść o zwyczajnym szaleństwie"), a także krótkie metraże studentów wydziałów operatorskiego i animacji. To prawdziwa gratka dla wielbicieli eksperymentów i wyobraźni nieskrępowanej wymogami sprzedawalności.

Na kwiecień przygotowaliśmy wydarzenie bez precedensu: wykład uznanego w świecie akademickim prof. Bogdana Banasiaka, filozofa i tłumacza, który wyjaśni niuanse francuskiej filozofii końca XVIII wieku. Wykład odbędzie się z okazji wystawienia "Filozofii w buduarze", spektaklu Teatru Nowego w Krakowie. Inne produkcje tego teatru, z którymi warszawski widz będzie mógł się zapoznać w pierwszy weekend kwietnia w Teatrze Praga, to: "Pan Jasiek" i "Amok, moja dziecinada".

Teatr Praga przygotowuje także premierę. Na scenie przy Otwockiej 14 rozpoczynają się prace nad nowym spektaklem z udziałem artystów Maat Projekt. "Hermeneia" inspirowana będzie twórczością Samuela Becketta i listami Marleny Dietrich.
2011-02-25 11:54 2868

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy