Dzień Ziemi w Centrum Praskim Koneser. Ekoaktywności dla dzieci i dorosłych

Gra terenowa, tworzenie upcyklingowej instalacji artystycznej, warsztaty pszczelarskie, wspólne sprzątanie warszawskiej Pragi i wiele innych ekoatrakcji. To inicjatywy, które z okazji tegorocznego Dnia Ziemi przygotowało Centrum Praskie Koneser i Przerób-My, w ramach trwającej Klimatycznej Wiosny Konesera. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Obchodzony 22 kwietnia Dzień Ziemi jest każdego roku wyjątkową datą w kalendarzu – zwłaszcza dla miłośników przyrody. To moment, kiedy wiele osób skupia swoją uwagę na naturze i z wielkim zaangażowaniem bierze udział w ekoakcjach. Centrum Praskie Koneser, któremu wartości ekologiczne są szczególne bliskie, tego dnia przygotowało liczne atrakcje. Dzięki nim zarówno dzieci, jak i dorośli będą mogli nie tylko zmienić swoje nawyki na korzystniejsze dla środowiska, ale także między innymi wziąć udział w atrakcyjnej grze terenowej i stworzyć instalację artystyczną w duchu upcyklingu.
– W Centrum Praskim Koneser każdego dnia dbamy o nasz świat. Jednak innowacyjne rozwiązania, pozwalające oszczędzać wodę czy energię, to nie wszystko. Chcemy współtworzyć, razem z mieszkańcami Warszawy, świadomą i wrażliwą na dobro przyrody społeczność, która swoim przykładem będzie pokazywała również innym, że można codziennie zmieniać otoczenie na lepsze i piękniejsze. Właśnie dzięki np. upcyklingowi, który pozwala wykorzystywać to, co w trafiłoby na śmietnik, bez możliwości ponownego wykorzystania – mówi Monika Piwońska z Centrum Praskiego Koneser.

Szczegółowy program (godz. 16.00-19.00), Centrum Praskie Koneser:

Art Upcykling z Arturem Indyką to happening artupcyklingowy. Podczas wydarzenia, pod czujnym okiem Arutra Indyki – artysty zajmującego się upcyklingiem artystycznym i użytkowym – powstanie, z udziałem chętnych osób, instalacja z materiałów zebranych podczas zbiórki odpadów, które nie nadają się do recyklingu, m.in. płyt CD i kaset VHS.

Warsztat – budowanie „hotelu” dla owadów: w trakcie zająć ich uczestnicy usłyszą o zwyczajach lęgowych i bytowych zapylaczy. Wspólnie z ekspertami zbudują hotel dla dzikich owadów. Gotowa instalacja stanie na terenie Centrum Praskiego Koneser.

Warsztaty pszczelarskie: spotkanie z hodowcą pszczół z Amest Otwock, który w przystępny sposób opowie o życiu i roli w ekosystemie pszczoły miodnej. Będzie można też zobaczyć, jak wygląda ul od środka.

Gra terenowa „Aktywni dla pszczół”: uczestnicy w przystępny sposób dowiedzą się o problemach, z jakimi borykają się pszczoły. Projekt jest połączeniem procesu edukacyjnego, zabawy i rywalizacji w formule dostępnej dla wszystkich, którym bliskie są wartości przyrodnicze. Każdy, kto zdecyduje się na udział w grze, będzie miał do wykonania 8 zadań, które będzie można znaleźć na planszach rozstawionych w różnych punktach placu Konesera. W nagrodę za przejście gry, uczestnicy otrzymają metalową puszkę z nasionami roślin miododajnych.  

Sadzonka za butelkę i samonawadniające doniczki: podczas warsztatu będzie można wymienić puste butelki na sadzonki roślin oczyszczających powietrze. Uczestnik, który przyniesie plastikową butelkę o pojemności min. 1,5l, wykona też pod okiem animatorów z firmy GROHE samonawadniającą doniczkę.
Ekoedukacyjne kolorowanki i gry: dla najmłodszych uczestników Dnia Ziemi w Centrum Praskim Koneser, we współpracy z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji, przygotowane zostały książeczki i kolorowanki, z których dowiedzą się oni, jak oszczędzać wodę i dbać o środowisko.
Warszawska kranówka: podczas wydarzenia będzie można napić się orzeźwiającej warszawskiej kranówki prosto z beczkowozu MPWiK.

Wcześniej, od godz. 10.00 do 12.00, uczniowie okolicznych szkół wezmą udział w akcji sprzątania skwerów położnych na terenie dzielnicy. W punkcie startowym na placu Konesera uczestnicy wydarzenia otrzymają worki, rękawice i niezbędną wiedzę na temat segregacji odpadów. Za udział w projekcie uczniowie otrzymają puszki z nasionami roślin miododajnych.

Udział w Dniu Ziemi w Centrum Praskim Koneser jest bezpłatny. Więcej informacji na temat wszystkich wydarzeń odbywających się w ramach Klimatycznej Wiosny Konesera można znaleźć na stronie internetowej koneser.eu oraz w mediach społecznościowych Centrum Praskiego Koneser.
2022-04-22 09:05 1457

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy