Muzeum Wódki poszukuje pamiątek

Stowarzyszenie Polska Wódka ogłosiło akcję zbierania pamiątek i eksponatów do powstającego w praskim Koneserze pierwszego na świecie Muzeum Polskiej Wódki. Dla osób, które przekażą najbardziej atrakcyjne przedmioty przewidziano nagrody pieniężne. Zbiórka rozpoczęła się 11 marca i potrwa do 31 maja br. Muzeum przy Ząbkowskiej ma zostać otwarte w 2017 roku.

Pierwsze na świecie

Praskie Muzeum Polskiej Wódki jest pomysłem oryginalnym, ale w pełni poważnym. Do współpracy pomysłodawcy zaprosili samych profesjonalistów. Szumowski zapowiada, że organizacją stałej wystawy zajmą się te same instytucje, które organizowały stałe wystawy w Muzeum Historii Żydów Polskich czy Muzeum Powstania Warszawskiego. Koncepcję wnętrza i ekspozycji Muzeum opracowała praska pracownia architektoniczna Mirosława Nizio. Prezes Stowarzyszenia Polska Wódka Andrzej Szumowski ma już w głowie pomysł na funkcjonowanie muzeum. Zapowiada, że każdy będzie mógł odkrywać wódkę po swojemu, ponieważ oferowana będzie szeroka paleta tematów. W biegu przez wieki będzie można dowiedzieć się o zmieniających się recepturach, technikach wytwarzania wódki. Będzie także wątek eksportowy - dowiemy się, do jakich miejsc trunek już trafiał i gdzie spożywa się go najwięcej. Ukazana będzie również jego rola kulturotwórcza, wszak wódka pojawiała się w wielu filmach czy książkach. To będzie najweselsze i najbardziej oryginalne muzeum w kraju - zapowiadają jego pomysłodawcy. Ma z powodzeniem przyciągać koneserów sztuki i tych, którzy nie są z nią za pan brat.

Szukamy pamiątek

Placówkę mogą współtworzyć także miłośnicy trunku. Do końca maja w czasie trwającej akcji "Poszukiwany/Poszukiwana" Stowarzyszenie Polska Wódka przyjmuje eksponaty i receptury związane z wódką. W zamian oferuje nagrody pieniężne.

Lista poszukiwanych eksponatów do powstającego Muzeum Polskiej Wódki:

  • Plakaty, reklamy, foldery związane z polską wódką z lat 1900 - 1990
  • Zagraniczne reklamy polskich wódek, ze szczególnym uwzględnieniem marki Wyborowa, z lat 1900 - 1990
  • Etykiety i butelki polskich wódek czystych, ze szczególnym uwzględnieniem marek Wyborowa i Luksusowa, z lat 1900 - 1990
  • Etykiety i butelki polskich wódek gatunkowych z lat 1900 - 1990
  • Książki oryginalne dotyczące technologii produkcji polskiej wódki z okresu od XVIII do XX wieku
  • Kolumna destylacyjna z gorzelni - miedziana
  • Zdjęcia i historie polskich rodów gorzelniczych
  • Zdjęcia bali, rautów, gdzie uwidoczniona jest polska wódka z lat 1900-1990.
Pierwsi goście zwiedzą muzeum w połowie 2017 roku. Inwestorami jest Centrum Praskie Koneser, Liebrecht&wooD oraz BBI Development SA. Logo muzeum stworzył Andrzej Pągowski.
2015-03-18 16:32 2915

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy