Muzeum Wódki poszukuje pamiątek

Pierwsze na świecie
Praskie Muzeum Polskiej Wódki jest pomysłem oryginalnym, ale w pełni poważnym. Do współpracy pomysłodawcy zaprosili samych profesjonalistów. Szumowski zapowiada, że organizacją stałej wystawy zajmą się te same instytucje, które organizowały stałe wystawy w Muzeum Historii Żydów Polskich czy Muzeum Powstania Warszawskiego. Koncepcję wnętrza i ekspozycji Muzeum opracowała praska pracownia architektoniczna Mirosława Nizio. Prezes Stowarzyszenia Polska Wódka Andrzej Szumowski ma już w głowie pomysł na funkcjonowanie muzeum. Zapowiada, że każdy będzie mógł odkrywać wódkę po swojemu, ponieważ oferowana będzie szeroka paleta tematów. W biegu przez wieki będzie można dowiedzieć się o zmieniających się recepturach, technikach wytwarzania wódki. Będzie także wątek eksportowy - dowiemy się, do jakich miejsc trunek już trafiał i gdzie spożywa się go najwięcej. Ukazana będzie również jego rola kulturotwórcza, wszak wódka pojawiała się w wielu filmach czy książkach. To będzie najweselsze i najbardziej oryginalne muzeum w kraju - zapowiadają jego pomysłodawcy. Ma z powodzeniem przyciągać koneserów sztuki i tych, którzy nie są z nią za pan brat.
Szukamy pamiątek
Placówkę mogą współtworzyć także miłośnicy trunku. Do końca maja w czasie trwającej akcji "Poszukiwany/Poszukiwana" Stowarzyszenie Polska Wódka przyjmuje eksponaty i receptury związane z wódką. W zamian oferuje nagrody pieniężne.
Lista poszukiwanych eksponatów do powstającego Muzeum Polskiej Wódki:
- Plakaty, reklamy, foldery związane z polską wódką z lat 1900 - 1990
- Zagraniczne reklamy polskich wódek, ze szczególnym uwzględnieniem marki Wyborowa, z lat 1900 - 1990
- Etykiety i butelki polskich wódek czystych, ze szczególnym uwzględnieniem marek Wyborowa i Luksusowa, z lat 1900 - 1990
- Etykiety i butelki polskich wódek gatunkowych z lat 1900 - 1990
- Książki oryginalne dotyczące technologii produkcji polskiej wódki z okresu od XVIII do XX wieku
- Kolumna destylacyjna z gorzelni - miedziana
- Zdjęcia i historie polskich rodów gorzelniczych
- Zdjęcia bali, rautów, gdzie uwidoczniona jest polska wódka z lat 1900-1990.
Komentarze
Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy