Projekcja Filmowa w parku przy Kawęczyńskiej

Koalicja Miasto Wspólna Sprawa oraz Praskie Stowarzyszenie Mieszkańców "Michałów" serdecznie zapraszają na Sąsiedzką Plenerową Projekcję Filmową w Parku na ul. Kawęczyńskiej. Początek w sobotę, 9 maja 2015 r., o godz. 20:00. 

W programie pokaz filmów, dyskusja oraz składkowy piknik. Spotkanie będzie okazją do jednego z ostatnich wspólnych wydarzeń w parku, którego znaczna część została przeznaczona pod budowę Trasy Świętokrzyskiej.

Program:

Trzy krótkometrażowe filmy opowiadające o modernizacji miasta i samoorganizowaniu się mieszkańców m.in. Warszawy w walce o ochronę i opiekę wspólnej przestrzeni:
- Non-Space. The collapse of the City as Commodity
- Kultura na Sielcach
- Otwarty Jazdów

Rozmowa z inicjatorami działań społecznych na Sielcach, Jazdowie i Pradze o ich inicjatywach oraz o sytuacji Szmulek i Michałowa, szczególnie w kontekście planowanej rewitalizacji Pragi.

Sąsiedzki piknik składkowy. Zachęcamy do przynoszenia jedzenia, dzielenia się i wspólnego piknikowania.

Ostatnie lata przyniosły prawdziwą erupcję aktywności obywatelskiej w Warszawie. Na fali niezadowolenia z odgórnego, technokratycznego stylu zarządzania miastem zawiązują się oddolne, sąsiedzkie inicjatywy, które łączy troska o miasto rozumiane jako wspólne dobro.
Z ich lokalnych działań, skupionych na rozwiązywaniu konkretnych problemów, wyłania się nowa, bardziej ogólna wizja miasta. W tym mieście „partycypacja” przestaje być tylko zaklęciem służącym do zarządzania społecznym gniewem; staje się częścią codziennego doświadczenia zaangażowanych obywateli. To miasto, w którym lokalne wspólnoty biorą udział w rządzeniu miastem na równi z organizacjami, urzędnikami, firmami, spółdzielniami czy rzemieślnikami. Jest to też miasto bardziej egalitarne – takie, w którym każdy, niezależnie od pochodzenia i statusu społecznego, ma szansę znaleźć miejsce dla siebie. Miasto, w którym głos i wola mieszkańców są decydujące. Miasto, którego mieszkańcy spontanicznie organizują się, żeby dbać o wspólne sprawy – bo mogą liczyć na to, że ich głos nie zostanie zignorowany.

Tam, gdzie mieszkańcy starają się bronić i wspólnie kształtować swoje otoczenie organizujemy objazdowy Dyskusyjny Klub Filmowy. Pokazywane będą filmy, opowiadające o podobnych inicjatywach, o sposobach działania, motywacjach, sukcesach i zagrożeniach. Po projekcji zachęcamy do dyskusji wokół filmów i ich związku z lokalnymi działaniami.

Organizatorzy:
Miasto Wspólna Sprawa
PSM "Michałów"
2015-05-08 12:20 3084

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy